GINOP-2.1.1-15-2015-00602
Scenedesmus algával kiegészített takarmányt fogyasztó 10 hetes pulykák bélmikrobiota-összetétele
Pulykahús Campylobacter okozta élelmiszerkockázatának komplex csökkentése bentonit alapú takarmányadalékok és alomkezelő készítmények kifejlesztésével
Az algák haszonállatok takarmányozásában való alkalmazhatóságát több szempontból is vizsgálták már. A bélmikrobiota összetételének javítása, vagyis a prebiotikus hatásra vonatkozóan viszont csak kevés tanulmány született, azok is elsősorban tengeri és nem édesvízi, itthon is termeszthető algákkal foglalkoztak.
A poliszacharidok a mikroalgákban a sejtfal alkotóelemeiként találhatók meg. Ezek cellulóz, hemicellulóz, lignin valamint semleges poliszacharidok. A mikroalgákban poliszacharidok vannak még a glikokalix körül, és megjelennek, mint extracelluláris polimerek is. Az alginát in vivo prebiotikus hatása már bizonyított (de Jesus Raposo et al., 2016). A laminarinok prebiotikus tulajdonságát is tanulmányozták, mellete a fukán és származékaik prebiotikus potenciálját is igazolták laboratóriumi körülmények között. Az alga poliszacharidokat diétás rostoként vizsgálták, és megállapították, hogy a Chlorella-ban és Undaria-ban található β-glükánok szabályozhatják a glükóz és inzulin szintet. Az algák alkalmazása a fentieken túl lehetőséget nyújthat különböző, egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak bevitelére. Ugyan Chlorella és Scenedesmus fajokra is jellemző zsírsav termelés (pl.: palmitinsav, sztearinsav, olajsav), a felhasználás szempontjából legérdekesebb esszenciális ω-3 zsírsavak jelentősebb mértékű előállítása kovaalgákra jellemző. Antimikrobiális hatásuk valamint antioxidáns tartalmuk (lutein, karotinoidok, fenolos komponensek) azonban ismert a szakirodalomban és a felhasználás szempontjából szintén jelentős lehet.
Az Infini Innováció Kft. kutatói a GINOP-2.1.1-15-2015-00602 azonosítójú projekt során vizsgálták, hogy az édesvízi mikroalgák egyes reprezentánsainak bioaktív anyagai milyen mértékben és milyen tartósan képesek módosítani a bélflóra összetételét. A munka célja egy olyan új megközelítésű, fokozott hatékonyságú takarmányadalék kifejlesztése, aminek köszönhetően jelentősen csökkenthető a pulyka eredetű kampilobakteriózis előfordulása. A projekt során megállapították, hogy a Scenedesmus mikroalga liofilezett porként adva a nedvesített takarmányhoz szignifikánsan javította a probiotikus (elsősorban a Lactobacillaceae családba tartozó baktériumok arányát a bélmikrobiotában. Ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a kezelt takarmányt fogyasztó pulykákban nem tudott megtelepedni a Campylobacter kórokozó baktérium.
de Jesus Raposo, M. F., Bernardo de Morais, A. M. M., Costa de Morais, R. M. S. (2016): Emergent Sources of Prebiotics: Seaweeds and Microalgae. Mar Drugs, 2016 Jan 28;14(2):27.
Scenedesmus algával kiegészített takarmányt fogyasztó 10 hetes pulykák bélmikrobiota-összetétele
hírek
Fenolos vegyületek összetevőként való felhasználása a funkcionális élelmiszerek fejlesztésében
A funkcionális élelmiszerek megjelenése hasonló, mint a hagyományos ételeké és a szokásos étrendben részét képezhetik, azonban az alapvető funkciójának teljesítése mellett fiziológiai előnyöket is nyújthat, mint például az egészség megőrzése vagy a betegségek megelőzése .