Bevezetés

A kontrollált gyógyszeradagoló rendszerek (CDDS) fejlesztése arra irányul, hogy a gyógyszerek alkalmazása összhangban legyen a fiziológiai igényekkel, lehetővé téve a hatóanyagok folyamatos, előre meghatározott sebességgel történő felszabadulását hosszú időn keresztül a kívánt terápiás hatások eléréséhez. A hagyományos formulációkkal ellentétben, amelyeknél a a hatóanyag koncentrációja az alkalmazást követően először emelkedik, majd az effektív határérték alá csökken. A CDDS rendszerek képesek fenntartani a hatóanyag  koncentrációját az optimális tartományban, javítva ezzel a hatékonyságot, minimalizálva a mellékhatásokat, csökkentve az adagolás gyakoriságát, javítva a lipofil hatóanyagok  oldhatóságát. A hidrogélek kiemelkedő anyagokká váltak a kontrollált gyógyszeradagoló rendszerek számára, mivel könnyen feldolgozhatók, kiváló biokompatibilitással rendelkeznek, hidrofil természetűek, bio-adhézívak, és képesek duzzadni, így ideálisak a kontrollált gyógyszerfelszabadítási rendszerekhez.

Problémafelvetés: Hogyan lehet javítani a kitozán és nátrium-alginát alapú hidrogélek mechanikai stabilitását, hogy azok hatékonyan alkalmazhatók legyenek kontrollált rendszerekben, polifenol hatóanyagok szállítására, anélkül, hogy felbomlanának a fiziológiai folyadékok hatására, és hogyan javítható azok antibakteriális aktivitása?

A probléma bemutatása
A kutatás célja duplán keresztkötött kitozán- és nátrium-alginát-alapú hidrogélek fejlesztése, amelyek kontrollált metronidazol (MTZ) felszabadítást biztosítanak. A hagyományos hidrogélek gyenge mechanikai stabilitása és gyors hatóanyagleadása problémát jelent fiziológiai környezetben. A fejlesztett hidrogélek javíthatják a stabilitást, csökkenthetik a mellékhatásokat, és növelhetik a beteg együttműködését.

A kutatás célja és fő kérdései
Cél: Olyan hidrogélek készítése, amelyek hosszú távon, kontrolláltan bocsátják ki az MTZ-t.
Fő kérdések:

  1. Hogyan hat a dupla keresztkötés a stabilitásra és a felszabadulásra?
  2. Milyen szerepe van a kitozán és nátrium-alginát arányának?
  3. Hogyan növelhető a biohasznosulás?
  4. Milyen antibakteriális aktivitást mutatnak az MTZ-t tartalmazó hidrogélek?

Felhasznált anyagok és eszközök
Alapanyagok: nátrium-alginát, kitozán, metronidazol, kalcium-klorid, glutaraldehid, etanol, desztillált víz.
Eszközök: keverők, mikropipetták, beakerek, szárítóberendezés, FTIR, SEM, XRD, TGA, UV-Vis spektrofotométer, antibakteriális vizsgálóeszközök.

Módszerek

  1. Alapoldatok készítése (SALG, kitozán).
  2. Egyes keresztkötés kialakítása CaCl₂-vel.
  3. Dupla keresztkötés létrehozása glutaraldehiddel.
  4. Minták szárítása.
  5. Metronidazol betöltése a hidrogélekbe.
  6. Jellemzések (FTIR, SEM, XRD, TGA, duzzadási tesztek).
  7. Gyógyszerfelszabadulás mérése UV-Vis spektrofotométerrel.
  8. Antibakteriális aktivitás vizsgálata agar lemezes módszerrel.

Elemzés
A duplán keresztkötött hidrogélek sikeresen biztosítanak lassú, kontrollált MTZ-felszabadulást, jó mechanikai stabilitással és antibakteriális hatékonysággal, hozzájárulva a fertőzések hatékony kezeléséhez.

Duzzadási vizsgálatok igazolták, hogy a polimerek arányának növelése (különösen a magasabb kitozántartalom) csökkenti a duzzadási képességet, azonban jelentősen javítja a hidrogélek szerkezeti szilárdságát. Ez hozzájárul a lassabb, egyenletesebb metronidazol-leadás biztosításához.

UV-Vis spektrofotométeres vizsgálatok alapján a metronidazol felszabadulási kinetikája jól leírható Higuchi-modellel, ami megerősíti, hogy a diffúzió vezérli a hatóanyagleadást. A dupla keresztkötések révén a hatóanyagfelszabadulás jelentősen elnyújtott, ami csökkenti a kezdeti „burst-release” jelenséget.

SEM képek alapján a morfológiai vizsgálatok során láthatóvá vált, hogy a duplán keresztkötött hidrogélek kompaktabb, homogénebb szerkezetet mutatnak.

FTIR és XRD vizsgálatok megerősítették a kémiai kötés kialakulását és a rendszer belső szerkezeti változásait, amely hozzájárult a kívánt mechanikai és felszabadítási tulajdonságokhoz.

TGA vizsgálatok során a hidrogélek jó hőstabilitást mutattak, ami szintén megerősíti a duplán keresztkötött szerkezet előnyös hatását.

Antibakteriális tesztek során a metronidazollal töltött hidrogél minták szignifikáns gátlási zónát mutattak mind az E. coli, mind a Staphylococcus aureus ellen, igazolva a hatékonyságát a szisztémásan is alkalmazható kontrollált felszabadítású formulában.

Összességében a kutatás eredményei alátámasztják, hogy a duplán keresztkötött SALG–kitozán hidrogélek alkalmasak metronidazol lassított, kontrollált felszabadítására, hozzájárulva a terápiás hatékonyság növeléséhez és a mellékhatások csökkentéséhez.